Kranio-sakrální terapie

Kraniosakrální terapie (CST) – je velmi jemná dotyková technika, která napomáhá řešit široké spektrum zdravotních potíží související s fungováním mozku, míchy a dalších souvisejících zdravotních potíží – např. bolesti hlavy, migrény, krku a zad, bolestí očí způsobené utlačením nervů, špatným prokrvením některých částí mozku (včetně mozkové mrtvice, soustředěnosti či koordinaci pohybu, poruchy učení.) Taktéž napomáhá k uvolnění napětí v těle včetně stresu, a tím umožní procítit uvolnění a hlubokou relaxaci.

Základy pro tuto metodu položili američtí lékaři – osteopat W.G.Sutherland and Dr. J. Upledger (chirurg a osteopat, který vyvinul techniky komplexního kraniosakrálního systému.)

Název metody je odvozen od spojení slov cranio = lebka a sacrum = křížová kost.

Během ošetření klient leží na lehátku oblečen a ošetřující pracuje většinou jen jemným dotekem či tahem. Jedná se tedy o dotekovou, neinvazivní (jemnou) techniku.

Délka ošetření trvá přibližně 60-90 min., včetně konzultace o potřebách a pocitech klienta před a po ošetření. Léčebný proces v těle probíhá ještě měsíc po ošetření. Pro udržení vlastních léčebných sil těla, se doporučuje tuto terapii absolvovat pravidelně v sériích min. 6-12 ošetření. Pro hlubší a efektivnější práci se doporučuje absolvovat ošetření i v týdenních intervalech.
Celkové ošetření vychází z individuálních potřeb a zdravotní stavu klienta.

Indikace

Mezi nejčastější indikace k této terapii patří:
– bolesti hlavy, migrény, závratě
– některé ušní šelesty
– glaukom (zelený zákal)
– chronická rýma
– stavy po zánětech vedlejších dutin nosních, středouší, nosohltanu
– stavy po obrně lícního nebo trojklanného nervu
– dětská mozková obrna
– nespavost
– bolesti pohybového aparátu
– emoční nerovnováha, traumata
– dyslexie, poruchy učení, hyperaktivita
– horečka
– poúrazové stavy

Kontraindikace
Kraniosakrální terapie se nedělá:
– po zlomeninách lebky
– po nitrolebečním krvácení
– u epilepsie
– u aneurysma